امیر حسین ایماغیان | Amir Hussein Imaghian

روزانه‌های کسب و کار،بازاریابی،برندینگ و تبلیغات با چاشنی علاقمندی های شخصی

امیر حسین ایماغیان | Amir Hussein Imaghian

روزانه‌های کسب و کار،بازاریابی،برندینگ و تبلیغات با چاشنی علاقمندی های شخصی

استراتژیست برند، طراح ساختار برند، مشاور ارتباطات، طراح هویت |Brand Strategist, Brand Concept Design, Communication Consultant, Identity Design, Speaker

۳ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

5 گام ابتدایی برای ساختن برند شخصی

5 گام ابتدایی برای ساختن برند شخصی


امیرحسین ایماغیان : در مطالب قبلی به اهمیت داشتن یک برند شخصی پی بردید و متوجه شدید که راز اصلی کشف و ایجاد یک برند تاثیر گذار این است که ابتدا خودتان را بشناسید و بر روی خودتان مانند یک کسب‌وکار سرمایه گذاری کنید. مقاله پیش رو به شما کمک می کند تا وارد این راه طولانی اما پر بازده شوید. در دنیای امروزی که همه چیز به سرعت در حال تغییر است و رسانههای بزرگ قدیمی رو به افول می‌روند، این شما هستید که باید رسانه‌ی خودتان باشید.

 برند شخصی شما، ویترین شما برای دنیای اطرافتان است. به همین دلیل برندی قوی به برندی که بی‌ظرافت و غیر جذاب است ترجیح داده می‌شود. زمانی که مردم شما را بشناسند و با حوزه فعالیت، تخصص و درک شما از موضوعاتی خاص، شما را بیاد بیاورند؛ زمانی است که در راه تبدیل شدن به شخصی همه‌فن‌حریف در موقعیت و حوزه فعالیت خود هستید.

سؤال اینجاست که چطور شناخته‌شده‌تر شوید؟ چطور خود را قدرتمند ساخته و دنبال کننده پیدا کنید؟

اگر به دنبال ساخت برند شخصی خود هستید، پنج گام ابتدایی جلوی روی شما این است:.

 


1. درک کنید و خود واقعیتان باشید.

تصور کنید ساخت برند  برپایه خود "غیرواقعی‌تان" چقدر دشوار خواهد بود. باید به یک روش مشخص عمل کنید، به یک روش مشخص ظاهر شوید و حرف‌های مشخصی بزنید بدون در نظر گرفتن اینکه چه احساسی در موردش دارید. برخی از متخصصین پیشنهاد می‌کنند که برند را با شکل‌ و ساختاری که دیگران می‌بینند ساخته شود، اما این روش برای حفظ برند - در طولانی مدت – سخت و طاقت‌فرسا است.

برند شما باید نمایانگر شخص شما باشد. آیا می‌دانید به چه چیز باور دارید؟ خواستار چه هستید؟ نقاط قوت و ضعف شما چیست؟

هرگز فراموش نکنید که مردم با یکدیگر در ارتباط هستند. اگر شما خود واقعی‌تان نباشید، یا در حال تقلید و بدل‌سازی بنظر برسید، چقدر احتمال دارد دیگران به شما اعتماد کنند؟ حتی اگر برای مدتی خریدار شخصیت غیرواقعی شما باشند، کوچک‌ترین تناقض می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

ساخت برند شخصی اولین و مهم‌ترین گام برای درک هر چه بیشتر خود واقعیتان است و به شما کمک خواهد کرد تا خودتان را با جهان به اشتراک بگذارید. پس نقاب‌ها را کنار بزنید و از آسیب‌پذیر بودن واهمه نداشته باشید.

 


2. مهارت‌های سخنوری بیاموزید.

اگر به دنبال ساخت برند هستید، باید به‌طور منظم سخن بگویید. طبیعتا این موضوع باعث توسعه مهارت‌های ارتباطی شما خواهد شد. اگر سخنان شما ‌مانند دیگران باشد، یقین بدانید هیچ‌گاه سری میان سرها پیدا نخواهید کرد.

از جایگاه دانش و قدرت صحبت کنید. نشان دید که می‌دانید از چه سخن می‌گویید و طوری به سؤالات پاسخ دهید که به مزاج شنوندگان خوش بیاید.

نشان دهید اعتمادبه‌نفس دارید. ممکن است برخی از شما انتقاد کنند یا مخالف شما باشند اما مسئله مهم استمرار بازخورد شما در مقابل این نقدهاست. از دیگران به خاطر اشتراک‌گذاری نظراتشان تشکر کنید و اگر نظراتشان صحیح بود، تصمیم بگیرید که چطور پیشرفت کرده و دفعه بعد بهتر عمل کنید.

مهارت‌ سخنرانی فرصتی است برای دیده و شنیده شدن. از کم شروع کنید و به ساختن ادامه دهید. شاید نتوانید فوراً به مهارت‌های یک سخنرانی  با کیفیت دست‌یابید، اما اگر به تلاش ادامه دهید می‌توانید دنبال کننده پیدا کرده و برای صحبت به کنفرانس‌ها و جلسات بزرگ‌تر و برجسته‌تری دعوت شوید. با اراده قدم بردارید و به هرکجا که می‌روید بیشترین میزان از ارزش ممکن خود را ارائه دهید.

 

3. مقاله راهبردی بنویسید و در مصاحبه‌ها شرکت کنید.

مقالات راهبردی و مصاحبه‌ها برای شما اعتبار می‌سازند. همانند مهارت سخنوری، دستیابی به بهترین فرصت‌ها زمان و تلاش می‌طلبد، اما اگر برای چیزی که در راه شماست آماده‌باشید، به‌زودی در همه‌جا حاضر خواهید بود.

نگاهی به پوشش‌های خبری این روزها بیاندازید. هرکسی که به‌طور منظم از اینترنت استفاده می‌کند، باید برندهای زیادی که در آن‌ها لیست شده را بشناسد، اما حتی اگر نشناسد، احتمالاً رسانه‌های مشهوری مانند فارس، همشهری، خبرآنلاین و... را می‌شناسد. این موضوع نشان می‌دهد که دیگران شما را به‌عنوان یک شخص حقیقی می‌بینند. به عنوان مثال، مقاله‌ای را ترجمه و در چند سایت معتبر منتشر کردم کهخیلی ها آن را به عنوان "برندفردی چرا و چگونه" می‌شناسند.

تحت تأثیر قرار دادن رسانه‌ها، ناشران و انتشارات اینترنتی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. هرچند، این روشی قدرتمند برای نشان دادن این است که شما می‌دانید در مورد چه صحبت می‌کنید. هر رسانه‌ای که با آن ارتباط برقرار می‌کنید اعتبار برند شمارا افزایش می‌دهد.

 


 

4. حضور آنلاین داشته باشید.

آیا می‌دانید در فضای مجازی چه ظاهری دارید و چطور به نظر می‌آیید؟ این موضوعی است که شما باید بر آن نظارت مداوم داشته و برای بهبود آن در هر مکان و زمان تلاش کنید.

آیا شما پروفایلی در رسانه‌های اجتماعی دارید؟ اگر اینطور است، آیا در برگیرنده تمام اطلاعات شما هستند؟ آیا شما را به بهترین نحو ممکن نمایش می‌دهند و یا شمارا حرفه‌ای جلوه می‌دهند؟ آیا شما از عکس‌های حرفه‌ای و باکیفیت استفاده می‌کنید؟ آیا شما با دیگران تعامل دارید و با آن‌ها به اشتراک‌گذاری می‌پردازید؟

آیا شما وب‌سایتی برای برند شخصی خود دارید؟ یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه نام شما در جستجوهای انترنتی رتبه‌ خوبی داشته باشد این است که یک وب‌سایت برای خود داشته باشید. با این کار به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کنترل حضور در فضای مجازی را حتی بیشتر از شبکه‌های اجتماعی در دست می‌گیرید. اضافه کردن مطالب جدید به سایت خود به‌صورت منظم نیز کار دشواری نیست. - می‌توانید به راحتی و با مراجعه به سایت های مانند ایران نیک، میهن نیک و... و با مبلغی ناچیز یک دامنه به نام خودتان ثبت کنید. - در این صورت بهانه‌ای برای عقب انداختن نیست. حتی‌الامکان سعی کنید دامنه‌ای به نام خود بخرید.

فراموش نکنید که همواره نام خود را گوگل کنید (در موتورهای جستجوی دیگر نیز این کا را انجام دهید) تا ببینید چه اثری در دنیای مجازی از شما وجود دارد، یا به عبارت دیگر دیگران در فضای مجازی چه تصوری از شما دارند، و در مورد شما چه می‌گویند. بدون تلاش واقعی در نظارت و بهبود، دوران سختی در ساخت یک برند شخصی بزرگ خواهید داشت.

 

5. دانشجوی صنعت خود باقی بمانید.

هرچقدر هم که در مورد صنعت یا حوزه تخصص خود می‌دانید، عاقلانه است که به خاطر داشته باشید اوضاع با سرعتی بیشتر از قبل در حال تغییر است و شما باید با آخرین تغییرات و تمایلات به‌روز باشید. ایجاد برند شخصی زمان‌بر است پس اگر نتوانید درصحنه بمانید، تمام تلاش‌هایتان هدر می‌رود. اگر نمی‌خواهید بی‌اعتبار شوید، پس به منبع پایداری از مقالات، مجلات، وبلاگ‌ها و کتاب‌ها نیاز دارید. به یادگیری چیزهای جدید، توسعه مهارت‌های جدید و گسترش دانش خود ‌پردازد. اگر شما پیشرفت نمی‌کنید، پس دچار رکود شده‌اید و این آخرین چیزی است که شمای کارآفرین خواهان آن هستید.

می دانید که دانسته هایتان برای بالا بودن در این بازی چقدر مهم است، اما یک یادآوری دوستانه! هرگز به کسی لطمه نزنید.

با صیقل دادن برند خود، فرصت‌های درستی سر راه شما ظاهر می‌شوند. مردم متوجه می‌شوند که شما می‌دانید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید و شما را دعوت می‌کنند تا بخشی از داستان یا اخبار آن‌ها باشید.

هرچند، فراموش نکنید برای شما مهم این است که کاری را خودتان انجام دهید. شما نمی‌توانید در مورد کاری که نکرده‌اید صحبت کنید، چون شما را از برندتان دور می‌کند. در مورد کاستی‌ها و نقاط ضعف خود روراست باشید چون این کار شما را انسان‌تر و بازگوپذیرتر می‌کند.

 


حالا که با اولین گام‌های برندسازی شخصی آشنا شدید و درک کردید که راهی جز حضور موثر در فضای مجازی ندارید کافی است ابتدا برنامه کوتاه مدت خود را بنویسید و هم الان یک دامنه به نام خود ثبت کنید. در مقالات آینده به این موضوع خواهم پرداخت که چگونه در فضای مجازی به شهرت برسیم. همین الان شروع کنید. . .

 


راز کشف و ایجاد برند شخصی


personal branding  راز کشف و ایجاد برند شخصی کامل


 

خیلی از افراد چون فکر می‌کنند برندسازی شخصی بعضا جعلی به نظر رسیده و یا از روی اجبار ساخته می‌شود، با آن به شدت مخالف می‌کنند. مطمئنا من هم با این نوع نگاه مخالفم. اما برندسازی شخصی که تاثیرگذار باشد هیچوقت از روی اجبار نخواهد بود و قطعا جعلی هم به نظر نخواهد رسید چون تعریف دیگران هیچ وقت اجباری نیست.

این درست نیست که بگوییم برندی را "بسازیم". قطعا اینگونه نیست که شما گوشه‌ای نشسته و تصمیم بگیرد که خودتان را به عنوان یک برند شخصی معرفی کنید. در واقع این طرز تفکر کاملا اشتباه است و راز دستیابی به برند شخصی این است که آن را "کشف" کنید نه اینکه "بسازید".

قطعا فرآیند برندسازی ساده و راحت نخواهد بود. اولین گام لازم برای واقع بینانه نمودن و قابل بازگو شدن برند شما درک این نکته است که چه چیزی باعث میشود که شما "شما" شوید.

 

مطلب مرتبط: چرا این روزها نباید از برندسازی شخصی غافل شد؟

 

افرادی که چشم خود را به این راز می‌بندند و بلافاصله به سراغ مراحل آخر می‌روند، قطعا با برندی مواجه خواهند شد که مصنوعی جلوه کرده و هیچ جا قابل دفاع نخواهد بود.

پس زمانی می‌توانید برند خود را "استخراج" کنید که برای دیگران قانع کننده و بیادماندنی باشد. بدین ترتیب برند شما قابل بازگویی خواهد شد و آماده بهربرداری.

 

برند شخصیتان را کشف کنید

اولین قدم برای کشف برندتان این است که اولا باید بدانید دقیقا چه کسی هستید و از آن مطمئن شوید و دوما از مخاطب هدفتان چه می‌خواهید.

این کار درست شبیه بازاریابی برای یک برند تجاری است. آیا شما برای کسب‌وکاری که هنوز از محصول آن مطمئن نیستید بازاریابی می‌کنید؟ البته که نه! یک شرکت موفق قبل از هرچیز می‌بایست مزیت رقابتی را مشخص کرده و چگونگی تفاوت آن با رقبا را تعیین کند. به عبارت دیگر، باید ارزش پیشنهادی (value proposition) منحصر به فردی برای خود تعریف کند.

ارزش پیشنهادی منحصر به فرد شما چیست؟ خیلی از افراد به این موضوع اصلا فکر هم نمی‌کنند و همین باعث می‌شود تا شما از رقبایتان جلوتر باشید.

 

ارزش‌های پیشنهادی منحصر به فرد خود را تعیین کنید.


فکرکنید می‌خواهید برای خودتان کسب‌وکاری راه اندازی کنید.این فرایند بسیار شبیه طرح کسب‌وکارتان است. پس ابتدا باید به این سه پرسش اصلی پاسخ دهید:


مخاطب‌تان چه کسی است؟ برای جلب توجه چه افرادی تلاش می‌کنید؟


چه مشکل یا چالشی از آنها را حل میکنید؟


چگونه خود را از رقبا متمایز میسازید؟


تصور کنید تازه از دانشگاه  فارغ التحصیل شده‌اید و به دنبال کار در حوزه روابط عمومی می‌گردید. اکنون زمان دل به دریا زدن است.

مخاطبان هدف شما مشخص هستند؟

شما می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن به استخدام واحد روابط عمومی یکی از شرکت های مورد علاقه خود دست یابید. ولی در عین حال باید به مخاطبان خود در دراز مدت نیز فکر کنید. آیا به پیشنهادات دیگر روابط عمومی‌های حرفه‌ای، سردبیران نشریات و یا افرادی دیگری که قصد ورود به روابط عمومی دارند پاسخ مثبت می‌دهید؟

در مرحله بعد، چه مشکلی را از مخاطبان خود حل میکنید؟ خب برای شروع، شما معضل بخش منابع انسانی را در پیدا کردن یک کارمند توانمند حل خواهید کرد.

در گام بعدی، در نظر بگیریم که به دنبال این هستید که از شما به عنوان یک فرد معتبر و متخصص در حوزه روابط عمومی یاد کنند و به عنوان یک راهنما  از شما بهره برده تا جایگاهی مانند شما کسب کنند. در این صورت، آیا دانسته های خود را برای ورود به این صنعت و موفقیت آنها در اختیارشان قرار می‌دهید؟

در نهایت، چه چیزی باعث میشود شما منحصر به فرد باشید؟ چگونه شما از سایرین متمایز میشوید؟

شاید عمق تجربیات شما یه سن و سال کمتان نیاید. یا شاید دیدگاهی تازه در ضمینه‌ای دارید که در تقابل با تحصیلات گذشته شما ست . یا آنقدر در کار کردن با سازمان و موسسات موفق هستید که حوزه روابط عمومی قادر نیست شما را از این بالاتر ببرد

 

جمعبندی!

وقتی به این سوالات صادقانه پاسخ دهید، در نهایت میتوانید به یک جمعبندی مناسب از برند شخصی تان برسید. این بخش هیجان انگیز کار است. این پاسخ ها به شما کمک خواهد کرد تا از چگونگی بدست آوردن مخاطب، راضی کردن و نهایتا بازگرداندن آنها در آینده برای تقاضای بیشتر، اطلاعات بیشتری کسب کنید. متوجه خواهید شد که چه نوع سایتی برای ارایه مطالبتان مناسب است و چگونه باید عمل کنید. بدین ترتیب تصمیم میگیرید که از کدام رسانهی اجتماعی و از چه نوع استراتژی محتوایی استفاده کنید.

اگر برندتان را بدون تفکر کافی و یا پرسشهای عمیق بسازید، تمام تلاشتان قطعا اجباری یا جعلی به نظر خواهند آمد. درست مانند ساختن یک خانهی پوشالی که محکوم به سقوط با کوچکترین نسیم است.

اما برند شخصی موثر مانند درختی است که ریشههایی قوی و شاخههایی به هم تنیده دارد و مانند نهالی است که دایما در حال رشد است و با تغییر اهدافتان در طول زمان تکامل خواهد یاد.

این زیبایی " کشف برند شخصی"، به جای ساختن آن است. با رسیدن به قلب احساسات تان و ایجاد ارزش پیشنهادی منحصر به فرد، شما سرمایه گذاری بلند مدتی بر برندی شفاف، با قابلیت بازگویی، و معقول میکنید که سرمایهگذاری در ارزش آفرینی آیندهی خودتان است.منبع:  entrepreneurچرا این روزها نباید از برندسازی شخصی غافل شد؟

Personal branding


 

امروزه نمیتوان اهمیت برند شخصی را انکار کرد. هرچه که باشد مسئولیت انتقال پیغامی که نام (و چهرهی) شما در جهان منتشر میکند، عمدتا بر عهده‌ی برند شماست. به همین دلیل ضروری است که برند شما به جای خودپسندی و بی‌میلی بر مبنای اعتبار و تعامل ساخته شود. 

در فهرست کارهای روزانه و بیپایان بسیاری از کارآفرینانِ در حال رشد، تلاش آگاهانه برای ساخت برند شخصی،از اولویت کمتری نسبت به سایر امور برخوردار است. در ذهن این افراد، برند شخصی مسئلهای است که خود به خود حل میشود. 


در فهرست کارهای روزانه و بیپایان بسیاری از کارآفرینانِ در حال رشد، تلاش آگاهانه برای ساخت برند شخصی،از اولویت کمتری نسبت به سایر امور برخوردار است. در ذهن این افراد، برند شخصی مسئلهای است که خود به خود حل میشود.

به بیان ساده، خطایی بزرگتر از این را نمیتوان مرتکب شد. به گفتهی استفانی جوآن - مربی کسبوکارهای آنلاین برای کارآفرینان نوین امروزی- «شما بایستی بدانید که هر آنچه که انجام می‌دهید، چه به طور عمد و چه غیر عمد، در تصوری که دیگران از برند شخصی شما دارند، سهیم است.»

برندسازی چه از طریق رسانههای اجتماعی، و چه از طریق بازاریابی تأثیرگذار یا هرگونه راهبرد توسعهی رسانهای، یک تلاش فعالانه است. هنوز هم متقاعد نشدهاید؟ 4 دلیل واضح زیر شما را متقاعد خواهد کرد تا بخشی از توجه و زمان خود را به برند شخصی خود معطوف کنید.

 

1. فروش یک فعالیت انسان به انسان است

در زرادخانهی یک فروشنده سلاحی قویتر از اعتماد وجود ندارد، به ویژه اگر کسبوکار شما اینترنتی است. اما یک فرد کارآفرین چطور میتواند به این اعتماد دستیابد؟ برند شخصی.

درک این نکته ضروری است که فروش یک امر انسان به انسان است. اگرچه ابزاری از قبیل IFTT، Buffer و MailChimp به مکانیزه شدن فرآیندهای مهم فروش کمک شایانی میکنند، اما شما بایستی برای برقراری ارتباط عاطفی با مردم، حقیقیترین جنبهی نفس خود را ارائه کنید.

اگر می‌خواهید با دیگران ارتباط برقرار کنید چه از طریق ارتباط چشمی یا ارتباط کلامی یا صرفا ارتباط پیامی، باید پرده‌ها را به آهستگی کنار بکشید. این مسئله شاید بازدهی بازاریابی سریعی به همراه نداشته باشد اما باعث میشود تا علاوه بر خودتان دیگران نیز به ساخت برند شخصی شما کمک کنند.

 

2. شما خودتان یک رسانه‌اید.

به لطف وبلاگها، پادکستها و رسانههای اجتماعی، دیگر قرار نیست گوشه‌ای بیکار بنشینید و منتظر باشید تا دیگران از برند شما در رسانهها نام ببرند. بله! روابط عمومی همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه بسیاری از شرکتها،قبل از اینکه یک سازمان پولساز باشند، یک شرکت تمام عیار رسانهای بوده‌اند.

کمی در مورد آن فکر کنید: شرکت ردبول(Redbull)  یک شرکت رسانهای است که برحسب اتفاق نوشیدنیهای انرژیزا نیز به فروش میرساند. گوپرو(GoPro)  نیز یک شرکت رسانهای است که برحسب اتفاق دوربینهای اکشن‌کم (ورزشی) نیز به فروش میرساند. چه باور کنید یا نه، حتی شرکت چارمین(Charmin) نیز به عنوان یک نیروگاه رسانهای، خیلی زود نامی برای خود دستوپا کرده است.

برندسازی قطعا در سطح کلان موثر واقع میشود، اما در سطح خرد نیز کارساز خواهد بود. برند شخصی شما اهمیت دارد. برای تقویت باید این نکته را درک کنید که تنها شما -و نه گروه کارآموزانی که اخیرا استخدام کردهاید- بایستی به عنوان یک عضو رسانهای فعال، ارزشی برای خود ایجاد کنید تا مردم نام شما را به خاطر بسپارند.

 

3. آنقدر سرو صداهای زیادی وجود دارد که نمیتوان محافظهکار باقی ماند.

به لطف حجم گستردهی محتوای اینترنتی، احتمال آن وجود دارد که به راحتی در این سروصداها گم شوید. به همین دلیل باید تأثیر اولیه خوبی از خود به جای بگذارید، حال چه تلاش کنیدتا کاربران اینستاگرام به راحتی از محتوای شما عبور نکنند و چه بخواهید یک الگوریتم جستوجو را متقاعد سازید که شما منبعی با ارزش منحصربهفردی ارائه میکنید.

 

4. شما همیشه در حال برندسازی خود هستید.

مهمترین نکته این است که امروزه دیگر هیچ راهی جز برند شخصی برای شما باقی نمانده است. --جهان بیش از حد به هم متصل شده که دیگر نمی‌توان حتی با رفتارهای عادی و روزمره پیامی به دیگران منتقل نکرد.--

اگر تصمیم دارید تا در بهبود صنعت خودتان مشارکت فعالانه نداشته باشید، مردم متوجه این مسئله خواهند شد و احتمالا نظرات حرفهای آنها در مورد شما به هیچ وجه مطلوب نخواهد بود. اگر نتوانید برند شخصی خود را کنترل کنید، تصویر شما در ذهن آنها متزلزل خواهد بود.

روی برند خود سرمایه‌‌گذاری کنید. بدین طریق ن تنها روی خودتان سرمایهگذاری میکنید، بلکه روی افرادی که رهبری می‌کنید و سازمانی که نمایندهی آن هستید نیز سرمایهگذاری کردهاید.منبع: Entrepreneur